21 Şubat 2020 Cuma

Dış Ticaret

50589 defa okundu

DIŞ TİCARET PROGRAMI 

DIŞ TİCARET PROGRAMI DERS İÇERİKLERİ İÇİN TIKLAYINIZ... 

PROGRAM TANITIMI

          Küreselleşen dünyada, ülkeler arasında karşılıklı bağımlılık giderek artmış, ekonomik ve ticari ilişkiler ülkelerin büyüme ve kalkınmasında en büyük etken durumuna gelmiştir. Dış ticaret eski bir ekonomik faaliyet olmakla birlikte küreselleşen ekonomik ilişkilere bağlı olarak giderek karmaşıklaşmakta ve uzmanlık gerektirmektedir. Dış ticaretin finansmanını sağlamak üzere uluslararası finansal piyasalarda çok sayıda finansal ürünler ortaya çıkmıştır. Bunların sonucunda işletmelerin, modern dış ticaret işlemlerini, çeşitli uluslararası belgeleri, finansman usullerini, yürürlükteki mevzuatları  bilen uzmanlara ihtiyaçları vardır. Bu çerçevede  Dış Ticaret Bölümü ekonomik ilişkilerin önemi ve üniversite-sektör işbirliği çerçevesinde dış ticaret sektörüne nitelikli insan gücü yetiştirmek üzere kurulmuş olup, mesleki ve akademik eğitim sunmaktadır. Dış ticaretimizin yapısı, ithalat- ihracat mevzuatları ve uygulamaları, gümrük rejimleri gibi temel konularda eğitim verilmekte, çağdaş ve bilgili öğrenciler yetiştirerek sektöre istihdam sağlanmaktadır.

DIŞ TİCARET ile ilgili görsel sonucu

AMAÇ VE HEDEFLER

             Büyüyen işletmelerin  ulaşmayı hedefledikleri kaliteyi yakalayabilmek, dış pazarlarda rekabet edebilmek ve Gümrük Mevzuatı’na uygun çalışmayı gerektiren tüm ithalat ve ihracat işlemlerini içeren,  ticari çalışma hayatı için hızla globalleşen bir dünyada Türk ekonomisinin artan dış ekonomik ilişkilerinin ihtiyaç duyduğu nitelikli insan gücünü yetiştirmektir.

DIŞ TİCARET ile ilgili görsel sonucu

ÇALIŞMA ALANLARI

        Günümüzde, yoğun ekonomik küreselleşme çerçevesinde dış ticaret ile  ilişkisi bulunmayan özel ve kamusal şirket kalmamıştırBu nedenle mezun olan öğrencilerimiz, işletmelerin dış ticaret bölümlerinde, bankaların kambiyo bölümlerinde, gümrük ve lojistik firmalarında, kamu sektöründe  çalışabilmektedir. Gümrük müşavirliği sınavlarında başarılı oldukları takdirde "B" karnesi alarak "Gümrük Müşavir Yardımcısı" unvanını alabilmektedirler.

 

DİKEY GEÇİŞ İMKANLARI

        Eğitim hayatına devam etmek isteyen mezunlarımız Dikey Geçiş Sınavıyla aşağıdaki bölümlerde Lisans Eğitimine devam edebilmektedirler.

Bankacılık
Bankacılık ve Finans
Bankacılık ve Finansman
İktisat
İşletme
İşletme Bilgi Yönetimi
İşletme-Ekonomi
Lojistik Yönetimi
Maliye
Sermaye Piyasası
Sigortacılık
Sigortacılık ve Risk Yönetimi
Uluslar arası Finans
Ulusalararası İşletmecilik
Uluslar arası Ticaret
Uluslar arası Ticaret ve Finansman
Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik
Uluslararası Ticaret ve Lojistik